SPEKTAKLE BAJKOWE

W repertuarze mamy bajki żydowskie, ormiańskie, francuskie, polskie i rosyjskie. Niektóre z nich są tradycyjne, inne mają swojego autora (bajki wg Singera, czy Kozłowa). Są także bajki autorskie. Sama opowieść trwa zwykle około 20 - 30 minut. Jeśli towarzyszy jej taniec, spotkanie zajmuje nam mniej więcej 45 minut. Z zajęciami plastycznymi zapewniamy dzieciom twórczą zabawę przez około półtorej godziny.

Niektóre spośród bajek:
"Klementynka", bajka prowansalska: historia dziewczynki, która popadła w tarapaty z powodu swojej próżności; niemniej maleńkie ziarenko dobra i empatii ratuje ją z opresji. Bajka nadaje się dla dzieci w różnym wieku, także najmłodszych; opowieści towarzyszą ręcznie szyte lalki, w powietrzu unosi się zapach lawendy, dzieci uczestniczą w bajce aktywnie, śpiewają i tańczą (tańce francuskie i tańco-zabawy), jest też czas na rozmowę o marzeniach. Instrumenty: akordeon, lira korbowa, bębenek obręczowy.

"Baśnie o zwierzętach" wg. Siergieja Kozłowa, kompilacja historii z dwóch zbiorów baśni tego autora. Opowieści dotykają najważniejszych egzystencjalnych kwestii: lęku, samotności, przyjaźni i niczym nieskrępowanej wyobraźni. Ezopowe przeniesienie w krainę zwierząt pozwala przyjrzeć się nam samym z dystansu. Bajka dla osób w różnym wieku od 0 do 100. Instrumenty: lira korbowa, przeszkadzajki.

"O chłopie, co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka". Pełna uroku i prosta opowieść o wędrówce podczas której główny bohater pomaga zwierzętom, roślinom i ludziom dzięki czemu zyskuje więcej, niż się spodziewał. Bajce towarzyszy muzyka polska, rytmy mazurkowe i tradycyjne polskie tańco-zabawy. Doskonała także dla najmłodszych uczestników, nawet od 3 lat. Instrumenty: lira korbowa o bębenek obręczowy oraz przeszkadzajki.



"O mędrcach z Chełma i głupim karpiu", opowieść na kanwie prozy I.B.Singera. Humorystyczna historia przywraca na moment do istnienia dawny sztetl z jego niepowtarzalnym klimatem. Bajce towarzyszy zabawa taneczna oraz pieśni, także w języku Judysz. Może stanowić propozycję dla dzieci (od 6 lat) lub dla dorosłych. Grają: akordeon, gitara i bęben.

"O złotogłowej rybie" baśń ormiańska o młodym księciu, który uciekając przed gniewem ojca dokonuje bohaterskich czynów: pokonuje smoka, ratuje królewnę. Wszystko kończy się szczęśliwie. Narracji towarzyszą dźwięki wygrywane min. na duduku i prosty taniec ormiański.

"O królewiczu i nieumierającym świecie" baśń ormiańska dotykająca spraw najważniejszych: miłości i śmierci. Poważna historia dla dzieci nieco starszych.

PREMIERY 2016: "O Bartku doktorze" to bajka stylizowana na staropolską, także w warstwie językowej. Opowiada o sprawach poważnych - o śmierci, jednak nie bez humoru. Idealna dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej. Premiera odbyła się w 2016 roku w Lublinie podczas Jarmarku Jagiellońskiego.
Nasza tegoroczna opowieść to bajka japońska "O rybaku Urashima" z elementami tańca butoh.






Bajka p.t. "Hiena Lola" to współczesna bajka izraelskiej pisarki, Orit Bergman. Historia opowiada o hienie, której wszyscy się bali, jedyną osobą, która doceniła jej serce i talent był ślepy kret. "Hiena Lola" to bajka o równości, o różnicach miedzy nami, które są piękne i sprawiają, że razem możemy zrobić więcej. Piosenkę hieny przetłumaczyła dla nas Elżbieta Łazarewicz-Wyrzykowska. Na ukulele gra Maciej Harna, opowiadają: Joanna Sarnecka i Anna Woźniak.