WARSZTATY I SZKOLENIA

MAŁE HISTORIE O WAŻNYCH SPRAWACH – OPOWIEŚCI, KTÓRE POMAGAJĄ DOROSNĄĆ
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do skorzystania z oferty warsztatów sztuki opowiadania skierowanych do nauczycieli i wychowawców. Storytelling – sztuka opowieści to znakomite narzędzie w pracy z dziećmi, czy młodymi ludźmi. Pomaga im łatwiej adaptować się do nowych sytuacji, lepiej rozumieć i akceptować doświadczenia życiowe, także związane z relacjami, budować poczucie własnej wartości, wspiera w dorastaniu przywołując archaiczny scenariusz inicjacyjny. Baśnie to także droga, po której dziecko bezpiecznie wchodzi w świat kultury i dziedzictwa. Tradycyjne opowieści rozwijają pamięć, wyobraźnię i kształtują twórcze postawy.

DAWNO, DAWNO TEMU - MODUŁ PODSTAWOWY, 4 godziny pracy z przerwą
- czym jest tradycja ustna;
- scenariusze baśni tradycyjnych;
- baśń inicjacyjna – rytuał inicjacji w różnych kulturach, znaczenie i miejsce inicjacji w dzisiejszym świecie;
- symbole i archetypy w baśniach, język metafory jako sposób mówienia o rzeczach trudnych, nieoczywistych;
- budowanie relacji opowiadacz – uczestnik: zaufanie, kontakt, obecność; uczymy się nie tylko mówić, ale być z drugą osobą jako świadek historii; narzędzia performatywne w opowieściach indywidualnych i grupowych;
- opowiadanie historii, twórcze pisanie jako skuteczne narzędzie twórczej pracy z młodzieżą.

Celem warsztatu jest wspólna pogłębiona refleksja nad znaczeniem baśni we współczesnym świecie, rozpoznanie i przyswojenie sobie schematów historii na bazie którym można tworzyć własne opowieści. Uczestnicy dowiedzą się też w jakich sytuacjach w życiu dziecka i młodego człowieka baśń może być pomocna, jak dyskretnie towarzyszyć w trudnych doświadczeniach i wspierać korzystając z tego tradycyjnego źródła. Poznamy również specyfikę tradycji ustnej i stosowanych przez nią narzędzi mnemotechnicznych oraz metod przekazu. '

ZA GÓRAMI, ZA LASAMI - MODUŁ ROZSZERZONY, 4 godziny z przerwą, (moduł dla osób, które uczestniczyły w warsztacie podstawowym) - umiejętności aktorskie i lektorskie: obecność, ruch, głos, dykcja – rozwijamy umiejętności i szukamy sposobu jak porywająco opowiadać;
- tańce tradycyjne, ruch kreatywny oraz działania plastyczne jako uzupełnienie opowieści;
- improwizacja jako twórczy sposób bycia i komunikowania się;
- młodzież w procesie twórczym – jak wspierać i towarzyszyć (budowanie spektakli opowieści z młodzieżą i dziećmi);
- drama i opowieść – sztuka poznawania siebie, budowanie bezpiecznej relacji z młodym człowiekiem w procesie rozwojowym;
- problemy wychowawcze, społeczne, rozwojowe, neurologiczne, zagadnienia pracy z grupą z wykorzystaniem narzędzi kreatywnych do budowania prawidłowych relacji i terapia przez sztukę;

Celem warsztatu rozszerzonego jest praca nad umiejętnościami aktorskimi i związanymi z wystąpieniem publicznym jakim może być spektakl opowieści. Chcemy też zadać sobie pytanie, jak sprawić, żeby to młodzież, czy dzieci spróbowały swoich sił w sztuce opowieści, jak wesprzeć je, by wyrażały się twórczo. Zastanowimy się także, w jaki sposób sztuka opowieści i twórczość w ogóle może nam pomóc diagnozować trudności i wspierać dzieci z trudnościami. Każdy moduł szkolenia kończy się otrzymaniem zaświadczenia.







LUBISZ SŁUCHAĆ OPOWIEŚCI?

CHCESZ SPRÓBOWAĆ SWOICH SIŁ W SZTUCE ŻYWEGO SŁOWA?

STORYTELLING PRZYDA CI SIĘ W PRACY?

PRAWDOPODOBNIE NASZA PROPOZYCJA JEST W SAM RAZ DLA CIEBIE.







Drzewo Opowieści to autorskie warsztaty dla osób zainteresowanych sztuką żywego słowa.
Każda opowieść jest inna, każdy opowiadacz tworzy własny świat. Podczas spotkania zapraszamy więc uczestników do odkrywania własnego potencjału.
Słowo, rytm, gest - w opowieściach wszystko to nabiera znaczenia. Zajęcia to okazja by przyjrzeć się sobie w procesie tworzenia opowieści.
Jihad Derwish, znakomity opowiadacz z Libanu, powiedział, że opowiadacz jest świadkiem zdarzeń, o których mówi. Próbujemy wspólnie odkryć na czym polega ta obecność, świadectwo opowiadacza.
Własne improwizowane historie, czy może teksty literackie - co opowiadać? Wspólnie się nad tym zastanowimy.
Czas trwania warsztatów to dwa dni po 6 godzin pracy, oczywiście z przerwami. Na koniec uczestnicy przygotowują wspólny spektakl opowieści. Możemy zaprojektować warsztaty specjalnie dla Ciebie.
Warsztat może być pomocny w pracy nauczycieli, wychowawców, także w placówkach opiekuńczych i resocjalizacyjnych, gdzie wykorzystuje się bajkoterapię. Może stanowić także ciekawą, kreatywną alternatywę lub uzupełnienie treningu komunikacji i wystąpień publicznych, wspomaga pracę sprzedawców i innych osób zawodowo zajmujących się komunikacją.
Istnieje możliwość zorganizowania trzydniowych warsztatów opowieści w pięknym otoczeniu Beskidu Niskiego lub w innych przyjaznych miejscach w Polsce min. na Warmii. Jesteśmy otwarci na niekonwencjonalne pomysły.