Maciej Harna, nasz opowieściowy muzyk, otrzymał nagrodę w dziedzinie kultury Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. GRATULUJEMY!!!!
Ważne wspomnienie, w 2014 roku wraz z dziećmi z Krzywej i Jasionki pojechaliśmy do Krakowa na przegląd teatrów dziecięcych. Urocza kameralna scena i nasz zabawny spektakl "Dziąble" na podstawie wiersza Edwarda Leare'a. Na zakończenie mieliśmy przyjemność sfotografować się ze Zbigniewem Wodeckim. Miło wspomnieć. Okazało się, że był regularnym uczestnikiem przeglądów teatrów dziecięcych.
Już 27 marca Duklę odwiedzi Muzeum na Kółkach - mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich. Z tej okazji z radością odwiedzimy dukielskie przedszkole, żeby opowiedzieć najmłodszym żydowską bajką "O dwóch narzeczonych".
Zapraszamy 19 marca na godzinę 11 do kawiarenki JIM Cafe w Rzeszowie. W tym wyjątkowo klimatycznym miejscu opowiemy bajkę pachnącą lawendą - opowieść o Klementynce, dziewczynce trochę nierozsądnej, ale o dobrym sercu. Przybywajcie!
11-12 marca zapraszamy na warsztaty sztuki opowiadania DRZEWO OPOWIEŚCI. Miejsce bajkowe - zamek w Dubiecku, rodzinny dom Ignacego Krasickiego. Przyjeżdżamy do 11, a potem snujemy, snujemy opowieści. Tematem naszych działań będzie szukanie relacji między baśniami a naszym życiem, bo przecież jestesmy bohaterami niezwykłych przygód, rzecz w tym, żeby wiedzieć, dokąd wiodą nas drogi, jaką historię opowiadamy naszym życiem. Serdecznie zapraszamy!
Już 19 marca zapraszamy dzieci z Rzeszowa i okolic do JIM cafe, uroczej kafejki ukrytej w rzeszowskiej bramie, przy ulicy Grunwaldzkiej 16c. Opowiemy bajkę prowansalską, pachnącą lawendą, o Klementynce, która popadła w tarapaty z powodu swojej próżności. Ale dobra z niej była dziewczynka, a - jak wiemy - dobro zawsze zwycięża. Jimi cafe to bardzo kameralne miejsce, ale spróbujemy potańczyć. Zapraszamy!
Muzeum Bajek, baśni i opowieści zaprasza na szczególne wydarzenie: BAJKI DLA WITKA. Wspaniały muzyk, znakomity skrzypek, Witek Broda, uległ poważnemu wypadkowi. Zbierane są środki na transport Witka ze szpitala w Mołdawii do Polski i na niezbędną rehabilitację. Bardzo prosimy o pomoc, zapraszamy na bajki, a tych, którzy nie mogą dotrzeć, prosimy o wpłaty na konto bankowe: 78 1030 0019 0109 8518 0305 5288 (Marta Broda). DZIĘKUJEMY!
Już dziś zapraszamy do Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim. 5 grudnia o 18:00 opowiemy zimowe baśnie, historie mroźne, migoczące chanukowymi światełkami. Zapraszamy!
Już 9 listopada o 19:00 kolejne spotkanie z grafiką Ewy Kutylak i poezją Rabindranatha Tagorego. Tym razem zapraszamy do Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim, na wernisaż wystawy. Próbujemy w ten dziwny, patchworkowy sposób opowiedzieć o naszym spotkaniu, zatańczyć je, zagrać, namalować. Taniec butoh: Ewa Kutylak i Joanna Sarnecka, malowanie w czasie rzeczywistym: Ewa Kutylak, czytanie Tagorego: Joanna Sarnecka, muzyka (sitar) i dźwięki/looper: Maciej Harna. Wystawa potrwa miesiąc.
Bardzo dziękujemy miesięcznikowi Bisnes & Style za miły artykuł o naszej działalności i piękne zdjęcia: http://www.biznesistyl.pl/ludzie/sylwetki/4925_dzieci,-i-dorosli-potrzebuja-opowiesci.html
Zapraszamy już 15 października na godzinę 17:00 do Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim. Opowiemy Wam historię "O Bartku doktorze". Na skrzypcach zagra Katarzyna de Latour.
"Ten spektakl muzyczno-słowny to rewelacja. To jest o mnie, szyte na miarę, jak u krawca. To wszystkie moje rozterki, niepokoje" - napisał pan Jacek Świerk po spektaklu "Opowieści Pustelnika", który zagraliśmy w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (10.09). Trzeba przyznać - mieliśmy wytrawnych i wrażliwych słuchaczy. Na sali prawie sami poeci. Nad nami, na freskach w starym refektarzu Pijarów, sam Bóg siedział za stołem i ucztował z nami. Dziękujemy Pani Krystynie Lenkowskiej za zaproszenie, a Muzeum za miłe przyjęcie. Opowiadały: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka, na lirze korbowej grał Maciej Harna.
Podczas Literackiego Sopotu, w ogródku BOTO teatru, miała miejsce premiera naszej nowej opowieści "O hienie Loli". Dostaliśmy ją w prezencie od autorki, Orit Bergman. Pieśń tytułowej bohaterki przetłumaczyła pięknie Elżbieta Łazarewicz-Wyrzykowska, pomysł na melodię piosenki, którą śpiewa Lola - Joanna Sarnecka, ukulele - Maciej Harna, opowieści: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka. Bajka jest zarazem lekka i poważna, bo o sprawach ważnych, o inności, wykluczeniu, marzeniach i sile przyjaźni. Chętnie Wam opowiemy.
Za nami także wspaniałe bajanie podczas Literackiego Sopotu, którego tematem w tym roku była literatura izraelska. Podczas "Bajki o dwóch narzeczonych" pojawiły się nowe laleczki, uszyte specjalnie na tę okazję. Dziękujemy za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie.
Już za nami opowieści na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie. Piękny czas. I nowa bajka "O Bartku doktorze". Kolejnego dnia opowiadaliśmy "O chłopie, co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka". Oprócz bajania, były tańce, ptasia szkoła śpiewu i zabawa na weselu u wróbla. Dziękujemy i do zobaczenia za rok!
Już za kilka dni ruszamy na Jarmark Jagielloński w Lublinie. W sobotę, 13 sierpnia, opowiemy zupełnie nową bajkę "O Bratku doktorze". Opowiadać będą Joanna Sarnecka i Anna Woźniak, na skrzypcach i innych przeszkadzajkach zagra Katarzyna de Latour. Po bajce zaprosimy dzieci na warsztaty polskich tańców tradycyjnych i tańco-zabaw, które poprowadzi Katarzyna Żytomirska. 14 sierpnia, w składzie: Joanna Sarnecka i Maciej Harna,opowiemy bajkę "O chłopie, co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka". Nie zabraknie okazji do potańczenia. Zapraszamy!
9 sierpnia po raz kolejny mieliśmy przyjemność opowiadać bajki wytrawnym słuchaczom - małym mieszkańcom wieosek Krzywa i Jasionka. Tym razem były bajki romskie. Pośpiewaliśmy i potańczyliśmy. Dziękujemy za zaproszenie Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Krzywa.
Podczas autorskich warsztatów Drzewo Opowieści, które odbywały się w ramach Lata w Teatrze w Dynowie, grupa dorosłych uczestników, z własnych rodzinnych opowieści ułożyła piękną, uniwersalną historię. Opowieść stanie się częścią spektaklu "Grzeczna" z udziałem dzieci i młodzieży - uczestników warsztatów Lata w Teatrze. Premiera już jutro, 14 lipca, godz. 18, w ośrodku turystycznym Błękitny San w Dynowie. Widowisko zostanie zaprezentowane także 15 lipca o 18:00. Zapraszamy! Szczegółowe informacje na blogu: www.latowteatrze.blogspot.com oraz F:https://www.facebook.com/Lato-W-Teatrze-W-Dynowie-968843456561835/.
Już 19 lipca zapraszamy na godz. 11:00 na stację PKP w Grodzisku Mazowieckim. Opowiemy bajki węgierskie "O pięknej Ilonie i głupim Michasiu", których premiera odbyła się 6 lipca podczas Rodzinnego Taboru w Zawadce Rymanowskiej. Bajać będą Anna Woźniak i Joanna Sarnecka, a zagra Katarzyna de Latour. Zapraszamy!
27 maja mieliśmy przyjemność opowiadać historię rybaka Urashimy podczas IX Spotkań Teatralnych Innowica w Nowicy. Wspaniały czas. Dziękujemy za zaproszenie!
Opowieści z Walizki w składzie: Katarzyna Andrzejowska de Latour, Katarzyna Żytomirska i Joanna Sarnecka na Jarmarku Dominikańskim w Warszawie. Dziękujemy za zaproszenie i Dominikanom, z okazji 800-lecia, życzymy przynajmniej kolejnych ośmiuset!
Już w sobotę, 14 maja, leśne bajanie w Magurskim Parku Narodowym w Krempnej. Pewien chłopiec, chciał wszystko wiedzieć. Ciekawiło go, na przykład, dokąd odlatują bociany....
Zapraszamy na nową opowieść. Dźwięki tworzyć będzie Faustyna Drużycka.
Już pod koniec maja odwiedzimy Festiwal teatralny Innowica w Nowicy (koło Gorlic). Opowiemy bajkę japońską "O rybaku Urashima". Szczegóły niebawem. Bardzo dziękujemy za zaproszenie do współtworzenia tego wyjątkowego wydarzenia.
Do wakacji jeszcze daleko, ale my już wiemy, że będziemy opowiadać 6 lipca na Taborze Rodzinnym w Zawadce Rymanowskiej. Zapraszamy w to wyjątkowe miejsce w Beskidzie Niskim.
Zapraszamy 2 stycznia na godz. 17:00 do Klubu Ferment (ul. Portiusa 4, Krosno) do wspólnego śpiewania kolęd tradycyjnych z Podkarpacia i kolęd popularnych. Przygrywać będą Opowieści z Walizki oraz zespół lirniczy działający przy Niepublicznej Szkole Muzycznej I Stopnia w Lesku. Wieczór uświetni koncert kolęd karpackich w wykonaniu chóru Widymo. Podczas spotkania zbierane będą środki na leczenie i rehabilitację Glorii Siwak (zbiórkę prowadzi krośnieński oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci).
Tematem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania jest CZAS. Już wyruszamy, by opowiadać o czasie podczas Nocy Opowieści (z 21 na 22 listopada), a następnie premierowo podzielić się z Państwem naszą nową japońską opowieścią o rybaku Urashimie.
6 listopada o 18:00 w Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim spotkamy się by snuć jesienne historie. Zapraszamy!
A za piękny plakat dziękujemy Ani Woźniak.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z festiwalu Innowica 2015:
Zapraszamy 1 sierpnia na 11:00 na rynek w Dukli. Dzieci z Krzywej i Jasionki pokażą fragment spektaklu "Niebo a Ziemia" w ramach Dni Kultury Żydowskiej. 8 sierpnia NA 16:00 zapraszamy na cały spektakl do Krzywej, a w zasadzie do Banicy, na Dzień Krzywej realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa w ramach projektu Sąsiedzi. Galicyjski tygiel kulturowy" dofinansowanego z budżetu Marszałka Województwa Małopolskiego. Podczas Dnia Krzywej odbędzie się znakomity koncert Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała. ZAPRASZAMY!
Do naszej bajkowej ekipy dołączył niedawno Kamil Węgrzyniak. Kamil gra na tubie, chętnie sięga też po kontrabas i akordeon. Tubą "zaraził" go dziadek, który grał w orkiestrze strażackiej. Kamil jest absolwentem PSM w Sanoku oraz Wydziału Edukacji Artystycznej na PWSZ w Sanoku.
W dniach 7 - 14 czerwca współorganizowaliśmy w Sanoku Festiwal Inspiracji Kantorowskich. Mieliśmy przyjemność opowiadać naszą interaktywną, niekończącą się opowieść "Koło fortuny", śpiewaliśmy też nasze Wyliczanki-Wydzieranki.
5 czerwca, godz. 14:30 Opowieści Pustelnika zabrzmią podczas Festiwalu Innowica w Nowicy. Zapraszamy. Szczegóły: www.innowica.pl
24 maja snujemy opowieści afrykańskie w Limanowej. Zbieramy tym samym środki dla małej Ingabire z Rwandy, dziewczynki zakażonej wirusem HIV. Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć leczenie i dożywianie dziewczynki zapraszamy na stronę: salvatti.pl
Informujemy, że na youtubie dostępna jest nasza fotoaudycja: Bajki o zwierzętach. Zachęcamy do słuchania i oglądania. Zdjęcia pochodzą z prób i spektaklu opowieści "Bajki o zwierzętach" wg. S. Kozłowa. Autorem większości fotografii jest Jerzy Jezierski.
Już jutro o 16:00 w klubie Ferment w Krośnie, przy ul. Portiusa 4, kolędujemy, żeby zebrać środki na leczenie Glorii Siwak. Zapraszamy do wspólnego śpiewania. Gośćmi będą także: chór Widymo oraz zespół Cierchenia z Krosna.
15 i 16 grudnia w MDK-u w Sanoku będziemy opowiadać "Bajki o zwierzętach" wg. Siergieja Kozłowa. Wystąpią: Joanna Sarnecka, Piotr Wojnarowski oraz Maciej Harna ze swoją lirą korbową. "Opowieści o zwierzętach" to kompilacja kilku opowiadań zmarłego przed kilku laty rosyjskiego autora. Bajki przeznaczone są dla dzieci, ich specyficzny humor i powaga problemów, które w lekki i dowcipny sposób porusza autor sprawiają, że są one uniwersalne. Bawią i poruszają zarówno najmłodszych, jak i dorosłych czytelników czy słuchaczy. Historie kilku leśnych zwierząt dotykają problemów takich jak strach, samotność czy poczucie alienacji. Lekarstwem na wszystkie smutki okazuje się przede wszystkim przyjaźń.
Opowieści z Walizki były gościem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który odbył się w Warszawie. Była to IX edycja tej niezwykłej imprezy organizowanej przez Grupę Studnia O. Opowiadaliśmy historię cygańską "O człowieku, który zwał się Nic". A podczas Nocy Opowieści zaimprowizowaliśmy opowieść na kanwie baśni "Wysłannicy śmierci" Braci Grimm.
5 października zapraszamy na godzinę 18:00 na Scenę Lubelska (Warszawa ul. Lubelska 30/32) na spektakl "Spódnica ze wszystkich kwiatów świata". "Panie, gdzie jest moja spódnica ze wszystkich kwiatów świata" - ujęły mnie te słowa z wiersza Papuszy, słowa kobiety wołającej ku minionemu czasowi. Kultura romska, która zawsze wydawała mi się tak bardzo odmienna, daleka, nieczytelna, w jednej chwili stała mi się bliska. Ludzkie doświadczenia bowiem: miłość, tęsknota, ból, samotność - są uniwersalne. Projekt jest próbą opowiedzenia o tym moim odkryciu, o tym spotkaniu, językiem opowieści, tańca, teatru. Mam nadzieję, że efektem będzie przybliżenie ku sobie tych dwóch światów: polskiego i romskiego." Występują: Joanna Sarnecka, Jadwiga Drużycka i Maria Wysota. Dźwięki i granie (gitara, mandolina, dzban) - Maciej Harna. Projekt "Spódnica ze wszystkich kwiatów świata - romski świat w opowieściach" realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękujemy za pieśni Teresie Mirdze, za potrzebne zgody na użycie tekstów Pani Annie Teodorowicz-Ficowskiej oraz Pani Ewie Wajs. Wstęp wolny.
4 października godz. 16:00 Scena Lubelska, Lubelska 30/32 Warszawa, opowiadamy bajkę "O człowieku, który zwał się Nic". Historia stanowi kompilację trzech baśni ze zbioru Jerzego Ficowskiego. Odpowiednia dla dzieci powyżej 5 lat i dorosłych. Na gitarze gra Maciej Harna. Projekt zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Już w sobotę 28 czerwca o godzinie 18:00 w Willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim, zabrzmi cygańska opowieść "O człowieku, który zwał się Nic". Opowiada i śpiewa Joanna Sarnecka, na gitarze gra Maciej Harna. Bajka jest częścią projektu realizowanego ze stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1 CZERWCA GODZ. 11 STACJA SANOK MIASTO "Bajki o zwierzętach" wg S. Kozłowa, opowiadają: Joanna Sarnecka, Piotr Wojnarowski. Na lirze korbowej zagra Maciej Harna.
1 CZERWCA GODZ. 16 ODRZECHOWA "O człowieku, który zwał się NIC. Bajki cygańskie", opowiada Joanna Sarnecka, śpiewa Aleksandra Rózga. Kto jeszcze nie grał na łyżkach, będzie miał okazję spróbować. Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.